wtorek, 03 stycznia 2017
Eksperymentów intelektualnych ciąg dalszy. Ostatnio miałem trochę wolniejszych chwil (przeziębienie, Święta, etc.) i odświeżałem sobie jedną z moich ulubionych serii młodzieżowych (Felix, Net i Nika). W jednej z części Rafał Kosik (ustami jednej z postaci) przedstawia koncepcję tego, że ewentualne Sztuczne Świadomości (nie wystarczy być AI by mieć samoświadomość, stąd to moje wyróżnienie) będą działać w tej samej niszy co my i to oznacza konkurencję między nami o zasoby.
środa, 26 października 2016
Mam okropny nawyk (nałóg?) – pozwalam czasami myślom błądzić. Czasami robią to leniwie, czasami pędzą. Czasami chodzą utartymi szlakami, czasami skręcą w jakieś dziwne miejsca. Widoki bywają ciekawe.
poniedziałek, 13 czerwca 2016

Kilka dni temu Marcin Przybyłek stwierdził, że nie wierzy w wyniki badania poparcia dla partii i podejrzewa, że wyniki są fałszowane.

Nie muszą być, by nie do końca mierzyły to co Polacy by zrobili gdyby właśnie nadszedł moment wyborów. Trochę o powodach pisałem prawie dziesięć lat temu na blogu.

Tym razem chciałbym wspomnieć o innym ciekawym elemencie, jakim jest efekt ankietera.

niedziela, 19 lipca 2015
Kiedy obserwuję dyskusje na tematy ekonomiczne, gospodarcze i polityczne to mam nieustannie wrażenie, że ludzie nie zauważają jednej kluczowej rzeczy. Społeczeństwa są układami złożonymi, dynamicznymi. Co to oznacza?
poniedziałek, 20 kwietnia 2015
Poniższy scenariusz jest wynikiem mojej analizy aktualnych trendów i informacji prasowych na temat planów i strategii operatorów komórkowych. Dopuszczam, że jest błędny.
środa, 31 grudnia 2014
W fantastycznym świecie miłośników literatury, nic nie budzi tyle emocji co nagrody i wyróżnienia dla utworów i autorów. Regularnie odkrywam, że otacza mnie grono ekspertów, którzy lepiej wiedzą co się innym powinno podobać. A jeśli podoba się coś innego? „To musieli zostać poddani praniu mózgów, manipulacją i głosowali kierując się poza merytorycznymi argumentami.”
czwartek, 25 grudnia 2014

Tym razem mamroczemy poważniej niż zwykle, bo o śmierci. Bezpośrednio zainspirował mnie ten artykuł, ale też jest to temat, który już wcześniej otwierał mi głowę.

poniedziałek, 22 grudnia 2014
Uważnie śledzę rozwijająca się modę na Big Data – robię to z zainteresowaniem, bo mam wrażenie, że mamy tu do czynienia nie tylko z kolejną modą biznesową, ale też całkiem nowym polem do rozważań na temat wykorzystania analiz, etyki tego procesu. Oraz do zabawy w futurologię.
czwartek, 11 grudnia 2014
Pracowałem kiedyś z osobami o doskonałym, monthypythonowskim wyczuciem absurdu (pozdrowienia dla Lidki, Przemka i Magdy). Notowaliśmy różne sytuacje (możecie w to nie wierzyć, ale spora cześć z tego tekstu to cytaty z życia biurowego), a potem z tych notatek powstał poniższy scenariusz spisany przez Jana Atmańskiego. Szkoda, że nigdy go nie zrealizowaliśmy. Od pewnego czasu marzy się mi jego ekranizacja - jakby ktoś szukał jak spełnić moje marzenia, to...
środa, 10 grudnia 2014
Przez lata broniłem się przed Facebookiem - dłużej się nie dało (nie wszystko da się zobaczyć z zewnątrz).
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19