Blog > Komentarze do wpisu

Kto przejmie Play

Poniższy scenariusz jest wynikiem mojej analizy aktualnych trendów i informacji prasowych na temat planów i strategii operatorów komórkowych. Dopuszczam, że jest błędny.

Kilka miesięcy temu, w Wielkiej Brytanii, T-Mobile (Telekom Deutschland) i Orange (dawniej France Telecom) zdecydowali się wycofać ze współpracy i sprzedać spółkę EE (Everything Everywhere), w której posiadali po 50% udziałów.

Nie zmienia to jednak faktu, że obie firmy miały możliwość przetestować możliwości organizacyjne związane z równoczesnym zarządzaniem przez jeden podmiot dwoma konkurencyjnymi markami. I mogą chcieć zastosować podobny model (za zgodą regulatorów, którymi jest UOKiK i UKE) na Polskim rynku.

Coraz więcej znaków wydaje się wskazywać, że na taki pomysł wpadła niemiecka grupa. Już rok temu w sieci pojawiły się pierwsze plotki o badaniu możliwości akwizycji Play, również właściciele P4 (spółka zarządzająca marką Play) nie ukrywali zainteresowania wycofaniem się z inwestycji (i skonsumowaniem wypracowanego na wzroście wartości marki zysku). Jednocześnie T-Mobile stał się preferencyjnym dostawcą sieci dla P4.

Dodatkowo, ostatnio nasiliły się kolejne działania związane z restrukturyzacją zatrudnienia w T-Mobile Polska i przenoszeniem kluczowych zasobów na zewnątrz (ostatnie publikacje mówią o IT, pojawiają się też głosy o poważnej przebudowie struktur sprzedażowych).

Wszystko to może prowadzić do scenariusza, w którym:

1.       Istnieje spółka odpowiedzialna za działania operacyjne dla dwóch konkurujących ze sobą marek komórkowych (Play i T-Mobile). Do tej spółki należy zarządzanie operacyjne (utrzymanie sieci, billingów; rozliczenia z klientami; sprzedaż i obsługa).

2.       Dodatkowo istnieją dwie spółki odpowiedzialne za osobne zarządzania ofertami i komunikacją usług pod markami: Play i T-Mobile.

3.       Pomiędzy spółkami istnieją chińskie mury, uniemożliwiające przepływ poufnych informacji pomiędzy częściami odpowiedzialnymi za ofertę Play i za ofertą T-Mobile.

Oczywiście pytanie co na to rynek, w szczególności Orange korzystający z T-Mobile ze wspólnej sieci dostarczanej przez NetWorkS! Sp.z o.o. Czy w takiej sytuacji ten mariaż przetrwa?

Jak wszystkie analizy biznesowe, powyższe opracowanie jest autorską interpretacją faktów i publikacji medialnych, przefiltrowanych przez kilkanaście lat doświadczenia i mózg lubiący analizować i gdybać. Na ile realną? Czas pokaże, obecnie szacuje prawdopodobieństwo na jakieś 25-30%. Niewątpliwie europejski i polski rynek telekomunikacyjny będą czekać konsolidacje. Jak nie teraz, to w ciągu kilku najbliższych lat.

WSponiedziałek, 20 kwietnia 2015, shaman2
-- Polub blog i otrzymuj powiadomienie o nowościach: https://www.facebook.com/SzamanieMamrotanie

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: