Blog > Komentarze do wpisu

Posthumanizm

Podczas minionego Polconu, miałem przyjemność uczestniczyć w panelu na temat posthumanizmu. Jak się okazało, nie jest łatwo zdefiniować to pojęcie.

W panelu, który dotyczył przyszłości rasy ludzkiej, brało udział trzech pisarzy:

- Marcin Przybyłek (lekarz o zacięciu psychologicznym)

- Marek S. Huberath (fizyk i biofizyk)

- Jacek Inglot (filolog polski)

Prowadziła go Edyta Rudolf (również filolog), którą wspierała aktywna publiczność, ze mną włącznie.

Jak już wspomniałem, okazało się, że głównym problemem na jaki się natknęliśmy jest problem ze zdefiniowaniem "posthumanizmu". Przytoczona przez Marcina Przybyłka definicja z Wikipedii nie do końca rozwiała wątpliwości.

Kluczowym okazało się nie tylko pytanie czym jest ten dzieisjszy człowiek, od którego człowiek przyszły miałby się różnić, ale też tego czego ta różnica ma dotyczyć.

Tak rozważając już "postfactum czym posthumanizm jest" stwierdziłem, że kluczowe może być nie tyle to na ile będzie on od nas różny genetycznie. W końcu, dużo wskazuje na to, że  krzyżowaliśmy się z neandtertalczykami, których  dyskusji o post-człowieku nie uważamy za obecnego człowieka. Tak przy okazji, dużo - nieobecność genomu neandertalczyka w DNA mitochondrialnym- wskazuje na to, że krzyżowali się mężczyźni nendertalscy z kobietami homo sapiens, a nie na odwrót.

To co uznałbym za granicę między nami na naszymi następcami to moment, w którym znika możliwość obustronnej i pełnej komunikacji. Będzie to moment, w którym ludzkość (czy to w wyniku zmian bilogicznyc, czy też społecznych, kluturowych lub technologhicznych) zmieni się tak bardzo, że porozumienie między nami a nimi będzie fizycznie niemożliwe.

Oczywiście prowadzi to do kolejnej myśli. Czy my, z naszym Internetem, smsami, mailami i sieciami społecznościowymi jako narzędziami komunikacji nie jesteśmy post ludźmi dla ludzi sprzed wieku?

Moim zdaniem - tak.

W.S.

 

piątek, 12 września 2014, shaman2
-- Polub blog i otrzymuj powiadomienie o nowościach: https://www.facebook.com/SzamanieMamrotanie

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: