Blog > Komentarze do wpisu

Powtórka, czyli hisotria pewnych nominacji 2...

Mam poczucie deja vu. I deja ve na dodatek. Kolejny raz przechodzimy przez dyskusje o tym, czy pewne utwory mają prawo być nominowane...

Moje zdanie na ten temat nie zmieniło się od roku 2009.

Nagroda Zajdla jest nagrodą fandomu rozumianego jako aktywni fani fantastyki. I właśnie to grono uznało, że prawo zgłaszania nominacji do Nagrody będą mieli wszyscy zainteresowani czytelnicy fantastyki - a nie jakieś anonimowe, zamknięte grono.

Krótko mówiąc, każdy kto czyta fantastykę ma prawo wpłynąć na to, spośród jakich utworów fani wybiorą laureatów Zajdla.

Gdyby pojawił się pisarz doskonale trafiający w potrzeby (przykładowo) osób o inteligencji niskiej i bardzo niskiej. To również tacy czytelnicy mieliby prawo nominować jego teksty. Nawet jeśli dla bardziej wyrobionych czytelników byłyby one płytkie i wtórne.

Zresztą podobnie jest w przypadku starszego brata Zajda - nagrody Hugo. Wielokrotnie nominowany bywał za swoje teksty guru scjentologów (Hubbard).

Bo to są tylko nominacje i po to obie te nagrody mają potem drugi etap, by słabsze utwory zgłoszone przez silne i zdeterminowane lobby mogły zostać zweryfikowane przez fanów uczestniczących w Wordlconie czy Polconie.

I po to istnieje opcja "bez Nagrody" i "Non Award Test".

A jak komuś się to nie podoba i ma lepszy pomysł to przypominam, że Nagroda Zajdla jest nagrodą fanów - każdy może zaproponować podczas Polconu zmiany w jej regulaminie i zasadach.

Jak dotąd fani uznają, że dodawanie jakichkolwiek mechanizmów uznaniowych (np. w postaci "ekspertów" mających prawo odrzucić prawidłowo oddane głosy) byłoby zaprzeczeniem idei tej Nagrody. Bo kto miałby decydować, czy dany głos jest odpowiednio "merytoryczny"? Dlaczego głos na mniej znanego w środowisku pisarza, miałby być mniej wart niż głos na utwór Jacka Dukaja, Anny Brzezińskiej, Andrzeja Sapkowskiego, etc.?

Jeśli chcecie by nominowane były teksty takie jak Wam się podobają - to je zgłaszajcie. I namawiajcie ludzi o podobnej do Waszej wrażliwości literackiej by też to robili.

Szukam rysownika, który zrobiłby obrazek w stylu Cthulu nominującego Necronomicon i dopisek - Czy nominowałeś już do Nagrody Zajdla? Zrób to zanim wygra jego faworyt...

WS

PS. Nie będę już obiecywał reaktywacji bloga. Nie wiem kiedy to się wydarzy. Mam chęci i motywację, ale mocy przerobowych brakuje.

 


piątek, 01 lipca 2011, shaman2
-- Polub blog i otrzymuj powiadomienie o nowościach: https://www.facebook.com/SzamanieMamrotanie

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Bronsiu, 192.176.5.*
2011/07/01 12:53:00
Nic dodać, nic ująć (no, może poza tym, że akurat do Hugo Hubbard był nominowany raptem dwa razy, ale to detal;)).
-
2011/07/01 18:02:32
Dla mnie najbardziej charakterystyczne jest to, że wielu marudzi, że coś im się nie podoba - i mają prawo - ale prawie* nikt nie proponuje niczego konstruktywnego - co z kolei znacząco osłabia wagę tego marudzenia...

Czy teraz wiecie, Krytykanci, dlaczego nominacje wyglądają tak a nie inaczej?

---
* Zastrzeżenie wyłącznie formalne, bo literalnie nie widziałem żadnych propozycji - no ale mogłem coś przeoczyć d: