Blog > Komentarze do wpisu

Znamy utwory nominowane do Zajdla

W warszawskiej Klubokawiarni Grawitacja, w czwartek 24 czerwca, odbyło się uroczyste ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. Jest to już dwudziesta szósta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki.

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009 otrzymały następujące utwory:

1. W kategorii powieść:

*           Letni deszcz. Sztylet Anny Brzezińskiej (Agencja Wydawnicza RUNA)

*           Wroniec Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie)

*           Trzeci Świat Macieja Guzka (Agencja Wydawnicza RUNA)

*           Przedksiężycowi, Tom 1 Anny Kańtoch (Fabryka Słów)

*           Święty Wrocław Łukasza Orbitowskiego (Wydawnictwo Literackie)

 

2. W kategorii opowiadanie:

*           Za godzinę powinna tu być Jakuba Małeckiego (w: Zaksięgowani, Powergraph)

*           Głowa węża Łukasza Orbitowskiego (w: „Nowa Fantastyka” 10/2009)

*           Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami Roberta M. Wegnera (w: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe, Powergraph)

Ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody było głównym - ale nie jedynym - wydarzeniem. Obecni dowiedzieli się również, co trzeba zrobić by zostać bohaterem książki z cyklu „Felix, Net i Nika” – jednego z najpopularniejszych polskich utworów dla młodzieży. Ogranizatorzy tegorocznego Polconu, będącego równocześnie Euroconem, opowiedzieli, co przygotowują dla uczestników tej najważniejszej w Europie konferencji poświęconej fantastyce, Która odbędzie się 26-29 sierpnia 2010 na granicy polsko-czeskiej – w Cieszynie.

Gościem honorowym uroczystości była Jadwiga Zajdel – żona Janusza A. Zajdla patrona Nagrody.

Wybór laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich, było zgłaszanie przez czytelników fantastyki swoich kandydatur do nominacji. Spośród wyłonionych w tym etapie utworów, uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru laureatów (osobno wśród powieści
i opowiadań). W tym roku konferencja ta, będzie pełniła równocześnie rolę Euroconu (najważniejszego zjazdu miłośników fantastyki w Europie) i odbędzie się na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie, w dniach 26-29 sierpnia 2010.

Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 1985 r. Do tej pory uhonorowano nią
w sumie trzydzieści osiem utworów – powieści i opowiadań. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Marek S. Huberath, Tomasz Kołodziejczak, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik.

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych książek Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła
na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

O autorach nominowanych tekstów:

Anna Brzezińska

Debiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach (“Magia i Miecz” 10’1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica, babunia Jagódka – postać wysoce kontrowersyjna, lecz ciesząca się sympatią czytelników. Dalsze opowiadania o Jagódce ukazały się w zbiorze Opowieści z Wilżyńskiej Doliny. Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu (zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo). W latach 1999 i 2000 wydała dwie części sagi o zbóju Twardokęsku: Zbójecki gościniec i Żmijowa harfa (Nagroda Zajdla 2001), a w roku 2006 kontynuowała cykl, wydając Letni deszcz. Kielich. W roku ubiegłym ukazała się ostatnia część cyklu Letni deszcz. Sztylet. Nominacja za tę powieść jest trzynastą nominacją pisarki (w tym trzykrotnie została laureatką Nagrody).

Jacek Dukaj

Jest jednym z najbardziej błyskotliwych twórców fantastyki; debiutował brawurowo w wieku 16 lat opowiadaniem Złota Galera (“Fantastyka” 2’1990). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. W ubiegłych latach utwory Jacka Dukaja pięciokrotnie zdobyły Nagrodę, a dziewięciokrotnie były do niej nominowane. Fani nagrodzili powieści Czarne oceany (Nagroda Zajdla 2001), Inne pieśni (Nagroda Zajdla 2003) i Perfekcyjna niedoskonałość (Nagroda Zajdla 2004), Lód (Nagroda Zajdla 2007). Na podstawie opowiadania Katedra (Nagroda Zajdla 2000) Tomek Bagiński nakręcił krótkometrażowy film animowany, nominowany do Oskara w 2003 r. W ubiegłym roku nominowane zostało opowiadanie Kto napisał Stanisława Lema?

Maciej Guzek

Urodził się w 1977 roku, ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (specjalizuje się w prawie podatkowym). Aktywny członek poznańskiego klubu “Druga Era”, współpracownik fanzinu “Inne planety”. Jego opowiadania ukazały się m.in. w “Science Fiction”, “Nowej Fantastyce”.

Debiutował w roku 2001 opowiadaniem Brzask. Nominowane w 2005 r. opowiadanie Królikarnia, zdobyło drugą nagrodę w konkursie “Nowej Fantastyki” i British Council.  Na swoim koncie ma kilka opowiadań i jeden zbiór, natomiast nominowany Trzeci świat jest pierwszą powieścią autora i czwartą nominacją do Nagrody.

Anna Kańtoch

Studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalność: arabistyka. Po studiach wróciła do Katowic. Debiutowała  powieścią Miasto w zieleni i błękicie (2004) oraz – w czasopiśmie “Science Fiction” – opowiadaniem Diabeł na wieży, którego bohaterem jest Domenic Jordan, doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. Ten i inne utwory o Domenicu Jordanie złożyły się na wydany w roku 2005 zbiór Diabeł na wieży. W następnym roku ukazał się drugi zbiór opowiadań o tym bohaterze, zatytułowany Zabawki diabła. W roku 2008 nominację w kategorii powieść otrzymał 13 anioł - historia zagłady miasta leżącego na styku dwóch światów: techniki i magii. W roku ubiegłym otrzymała Nagrodę za opowiadanie Światy Dantego.

Jakub Małecki

Urodził się w 1982 roku w Kole, ukończył studia ekonomiczne. Zadebiutował na łamach “Science Fiction” w 2007 roku opowiadaniem Dłonie. W sumie w dorobku autora znajduje się ok. dziesięciu opowiadań, dwie powieści grozy oraz zbiór opowiadań. Nominowane do Nagrody opowiadanie pochodzi ze zbioru Zaksięgowani.

Łukasz Orbitowski

Urodził się w 1977 roku, kilka miesięcy temu przeniósł się z Krakowa do Warszawy, gdzie teraz mieszka i pisze, absolwent filozofii na UJ. Pisze prozę przepełnioną atmosferą grozy i zaświatów. Autor m.in. książek: Złe wybrzeża (1999), Szeroki, głęboki, wymalować wszystko (2002), Wigilijne psy (2005), Horror show (2006), Pies i klecha (2007 i 2008),  Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat (2008). Laureat nagrody miasta Krakowa (2002). W miesięczniku “Nowa Fantastyka” po raz pierwszy zaczął publikować w roku 2001 (opowiadanie Tunel).

Za powieść Tracę ciepło, której akcja rozgrywa się na krakowskim Kazimierzu, otrzymał Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca i nominację do Nagrody. W tym roku autor zdobył nominacje w obu kategoriach.

Robert M. Wegner

Mieszka na Śląsku. Debiutował w 2002 r. w “Science Fiction” opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja.  Zbiór opowiadań Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe z którego pochodzi nominowany utwór, jest debiutem książkowym autora.

 

--------------

TROCHĘ STATYSTYKI

Powieść

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii ‘Powieść’ znalazło się pięćdziesiąt tekstów czterdziestu trzech autorów opublikowanych przez czternaście różnych wydawnictw.

Teksty, które otrzymały nominację w tej kategorii były wybierane przez 24,3 do 35,1%  nominujących (w zależności od tekstu).

Zgodnie z regulaminem Nagrody Komisja Nominacyjna kierując się formą wydania „Wrońca” Jacka Dukaja oraz liczbą głosów oddanych na ten utwór w poszczególnych kategoriach postanowiła, że będzie on traktowany jako powieść.

Opowiadanie

W kategorii ‘Opowiadanie’ zgłoszono sto trzydzieści dwa utwory. Były to teksty sześćdziesięciu pięciu polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w sześciu czasopismach oraz w dwudziestu trzech antologiach i zbiorach opowiadań.

Ze względu na rozkład głosów w tej kategorii Komisja Nominacyjna podjęła decyzję o nominowaniu za rok 2009 trzech utworów w kategorii opowiadanie.

Teksty, które otrzymały nominację w tej kategorii były wybierane przez 12,5 do 23,5% nominujących (w zależności od tekstu).

Nagrodę Literacką im. Janusza A. Zajdla wspiera AXN Sci-Fi.

piątek, 25 czerwca 2010, shaman2
-- Polub blog i otrzymuj powiadomienie o nowościach: https://www.facebook.com/SzamanieMamrotanie

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/06/25 14:07:59
Moi Drodzy
W podane statystyki wdał się błąd. Pokazują one procent głosów wskazujących dany utwór z puli wszystkich oddanych głosów. A oczywiście jedna osoba może zgłosić do pięciu opowiadań i do pięciu powieści.

Poprawiam na prawidłowe dane - za zamieszanie przepraszam.
-
2010/06/28 15:26:53
Kurier365.pl udostępnił nagranie z nominacji: www.kurier365.pl/Kultura-Kurier-365/Kultura/Nominacje-do-Zajdla-ogloszone.